Паметникът е в чест на загиналите в Руско-турската освободителна война (Джуранлийски и Старозагорски бой). Той е първият възпоменателен паметник построен само четири години след Джуранлийския бой на 19/31 юли 1877 г. През 1881 г. там е издигната пирамида ...