През месеците юли и август на лято 2013 г. в Детски отдел на библиотека „Родина” се осъществиха редица инициативи, свързани с проект „Разкажи за културното минало на Стара Загора”. Неговата цел бе да запознае малките читатели с емблематичните места, имащи отношение към историята на града. Използвани бяха различни похвати за насърчаване на детския интерес към богатата история на града.
Бяха изготвени кръстословици и викторини за Стара Загора.
Разделени в два отбора, малчуганите се забавляваха, провокирайки своя спортен дух и желание да покажат своите познания за родния град.
Преди да започнат надпреварата обаче, всички дружно, от малки до големи, участваха в изготвянето на богато илюстрираните плакати.
Така, посредством обединяването на изкуството и историята, децата получиха обширна информация за Стара Загора.
По-големите читатели издирваха интересни факти във фонда на Детския отдел на библиотека „Родина”, както и в интернет. Подготвиха презентация за Стара Загора и историята на нейния герб.
Като най-достъпна форма за постигане целите на проекта беше работата на децата в творчески ателиета. Посредством различни техники на приложните изкуства малчуганите дадоха полет на своето въображение и изобразиха своя любим град по начина, по който те си го представят. Моделирането, изрязването, украсяването и всички дейности, свързани с приложните изкуства спомогнаха децата да развият не само своя естетически усет, но и провокираха у тях интерес, относно миналото на града и ги заинтригуваха да издирят повече информация за изработваните макети.
„Построяването” на пластилинения прототип на Стара Загора се оказа изключително удоволствие за децата. В продължение на седмици те, заедно в екип, пресъздадоха обичаните от тях кътчета – зоопарка, езерото „Загорка”, главната улица... Проектът преливаше от цветове и форми.
Следващ акцент, чрез прилагане на техниката „торцевание”, бе зелената приказка – парк „Аязмото”.
Макетът на езерото „Загорка”, изработен с куилинг техника, бе един от най-трудоемките, но и най-интересен за децата. В продължение на часове усърдните момчета и момичета сглобяваха картината на една от любимите за старозагорци местност.
Работата по проекта продължи и през месец октомври. По случай Деня на Стара Загора ученици от клуб „Приятели на книгата” (3а и 4а) от IX ОУ „Веселин Ханчев” с ръководители Златана Стойчева и Стефка Манова, изработиха чудесни макети на парк „Бедечка”.
С използване на природни материали малчуганите изобразиха по свой оригинален начин реката, гората..., както и емблематичния за парка 680-годишен чинар, гордо устоял на времето и стихиите.
В заключение можем да обобщим, че разнообразните дейности, съпътстващи изпълнението на целите на проекта имаха своето благотворно влияние върху подрастващата детска аудитория.
Децата имаха възможност да разгърнат своя творчески потенциал, както в областта на изкуството така и да покажат своите умения за издирване и обработване на информация в интернет и фонда на библитеката.
Със своето усърдие, постоянство, креативност и трудолюбие нашите малки, големи и още по-големи читатели за пореден път доказаха, че Стара Загора – този древен град, със славни предци и талантливи творци, гордо оцелял през вековете, има бъдеще и занапред, защото притежава най-голямото богатство – умни и даровити деца – утрешни откриватели, учени и професионалисти!